Internista je lekar koji je pacijentu najbliži saradnik u praćenju i očuvanju zdravlja, traženju uzroka bolesti i lečenju. Internista vodi i usmerava pacijenta kroz mnoštvo mogućih pregleda i kome se pacijent vraća radi konačnog zaključka i odluke kuda dalje u dijagnostici i lečenju bolesti ili očuvanju zdravlja.
Od davnima postoji krilatica da je interna medicina kraljica medicine. U prilog ove izjave govori i pozicija uloge interniste koji je nezamenjiv jer ima potrebnu stručnu širinu i znanje da sagleda i pregleda pacijenta u celini. Internista „vodi“ pacijente kroz dijagnostičke preglede (snimanja, laboratorijske analize i dr) i na svakom koraku pacijenta savetuju u kom pravcu treba ići dalje. Tu je da pacijentu objasni svaki planirani korak i da pokuša da pruži odgovore na pitanja koje ima pacijent i da ga uputi na sledeću pravu adresu.
Šta podrazumeva pregled interniste u našoj ordinaciji:
- uzimanje anamneze: vođeni razgovor o tegobama, simptomima i znacima koji postoje kod pacijenta ili o razlogu zbog koga je pacijent došao kod lekara, uzimaju se podaci o medicinskoj istoriji pacijenta (ličnoj i porodičnoj) i pregleda se medicinska dokumentacija (ukoliko postoji)
- fizikalni pregled: inspekcija- pregled gledanjem (npr. otkriva se promena boje kože, uočavaju promena na koži, opšti aspekt pacijenta, da li ima otoka), palpacija: pregled pipanjem (štitaste žlezde, vrata, trbuha, grudnog koša i ciljano po potrebi), perkusija – pregled lupkanjem (npr. može se utvrditi da li je u trbuhu tkivo ili voda) i auskultacija: pregled slušanjem pomoću stetoskopa (slušanje srca i pluća, krvnih sudova vrata, trbuha).
- merenje krvnog pritiska i broja otkucaja srca u minuti
- elektrokardiogram (EKG) –registruje se električna aktivnost srca
- merenje saturacije kiseonika pulsnim oksimetrom
- davanje zaključka sa predlogom terapije i sa predlogom koja eventualna dalje dijagnostika treba da se uradi, odnosno sveobuhvatnog plana ispitivanja, lečenja i praćenja pacijenta
U okviru interne medicine ima više subspecijalističkih grana – gastroenterolog (specijalista koji se bavi bolestima sistema za varenje), kardiolog (specijalista koji se bavi bolestima srca i krvnih sudova), endokrinolog (specijalista koji se bavi bolestima žlezda sa unutrašnjim lučenjem), pulmolog (specijalista koji se bolestima oragana za disanje), alergolog (specijalista koji se bavi alergijama i poremćajima rada imunskog sistema), hematolog (specijalista koji se bavi bolestima krvi i kostne srži), nefrolog (specijalista koji se bavi bolestima bubrega), onkolog (specijalista koji se bavi malignim bolestima), reumatolog (specijalista koji se bavi bolestima zglobava, mišića i kostiju).