Pregled interniste kardiologa je potreban kada postoje sledeći simptomi:
- bol u grudima (stezanje, osećaj pritiska) i osećaj neprijatnosti u grudima
- osećaj lupanja srca, preskakanja srca, nepravilnog srčanog rada, pauza i utiska zastoja u srčanom radu
- gušenje, nedostatak vazduha, otežano disanje
- povišene vrednosti krvnog pritiska i pulsa izmerene u kućnim uslovima
- nesvestica, vrtoglavica
- opšta malaksalost, nepodnošenje napora, brza zamorljivost
- oticanje potkolenica i ako ne možete da ležite na ravnom jer osećate gušenje
Pregled kardiologa se preporučuje svakoj osobi koja se aktivno bavi sportom, kao i onima koji planiraju da započnu bavljenje sportom. Takođe se pregled kardiologa preporučuje svim muškarcima starijim od 40 godina i ženama starijim od 45 godina, posebno onima koji su pod stalnim stresom i kod kojih postoji podatak da u porodici ima srčanih oboljenja i da se desila iznenadna srčana smrt kod bliskog člana porodice.
Šta podrazumeva pregled kardiologa u našoj ordinaciji:
- uzimanje anamneze: vođeni razgovor o tegobama, simptomima i znacima koji postoje kod pacijenta ili o razlogu zbog koga je pacijent došao kod lekara, uzimaju se podaci o medicinskoj istoriji pacijenta (ličnoj i porodičnoj) i pregleda se medicinska dokumentacija (ukoliko postoji)
- fizikalni pregled: inspekcija – pregled posmatranjem (npr. otkriva se promena boje kože, uočavaju promena na koži, opšti aspekt pacijenta, da li ima otoka itd.), palpacija: pregled pipanjem (grudnog koša, otečenih regija i ciljano po potrebi), perkusija – pregled lupkanjem (npr. može se utvrditi da li je u trbuhu tkivo ili voda) i auskultacija: pregled slušanjem pomoću slušalica – stetoskopa (slušanje srca i pluća, krvnih sudova vrata).
- merenje krvnog pritiska i broja otkucaja srca u minuti
- elektrokardiogram (EKG) –registruje se električna aktivnost srca
- davanje zaključka sa predlogom terapije i sa predlogom koja eventualna dalje dijagnostika treba da se uradi, odnosno sveobuhvatnog plana ispitivanja, lečenja i praćenja pacijenta