POSTKOVID PRAĆENJE I LEČENJE PACIJENATA

Postkovid pregled kod interniste sa EKG-om

  • svakome ko je preboleo COVID 19 infekciju, kao i ukoliko nakon preležane infekcije osećate da zaostaju određeni simptomi, preporučuje se postkovid pregled kod interniste sa EKG-om

Postkovid pregled kod pulmologa i savetovanje

  • svako ko je lečen od COVID 19 upale pluća i drugih komplikacija ove infekcije treba da obavi pregled kod pulmologa

Postkovid pregled kod kardiologa uz eho srca

  • svako ko je lečen od COVID 19 upale pluća i drugih komplikacija ove infekcije treba da obavi postkovid pregled kardiologa uz eho srca

Postkovid pregled kod gastroenterologa uz eho abdomena

  1. Ukoliko ste tokom COVID 19 infekcije imali proliv i bolove u trbuhu, kao i povišene enzime jetre potrebno je da obavite postkovid pregled kod gastroenterologa uz eho abdomena

POST- COVID SINDROM – zaostajanje i pojava simtoma nakon preležena COVID -19 infekcije

Nakon lečenja i praćenja više miliona pacijenata u čitavom svetu, sve je jasnije da ne tako mali broj pacijenata koji su preboleli i „oporavili“ se nakon COVID 1- infekcije i dalje imaju određene simptome koje im remete kvalitet života i često smanjuju radnu sposobnost. Post-COVID sindrom se viđa u svim grupama pacijenata koji su preležali infekciju, odnosno i kod onih koji su imali težu kliničku sliku i bili hospitalizovana, kao i kod pacijenta koji su imali blažu kliničku sliku i bili lečeni kod kuće.

Još uvek se traže odgovori kojim bi se ovaj sindrom objasnio. Jedna od teorija je da se virus duže zadržava u organizmu ili u nekom od organa (srcu, tankom crevu, nervnom sistemu…) i izaziva dugotrajniju tinjajuću infekciju bez zaraznosti bolesnika. Dugotrajna tinjajuća infekcija uzrokuje dugotrajnu aktivaciju imunskog sistema koji se još uvek nije uspeo izboriti sa virusom. Moguće je da virusa i nema, ali da se imunski sistem nije zaustavio, tj. da mu je potrebno duže vreme da „ugasi“ svoj odgovor. Produženo delovanje virusa i/ili aktivirani imunski sistem su odgovorni za pojavu i održavanje simtoma, kao i komplikacija od kojih je najopasnija tromboembolija (nastanak ugruška u krvnom sudu).

Simptomi mogu trajati sedmicama, ali i mesecima. Još uvek ne znamo koliko tačno dugo ovi simptomi mogu trajati, a na osnovu do sada sakupljenih podataka traju čak 6 meseci, pa i duže. Prema smernicama stručnih udruženja za pacijente je korisno da ih u tom periodu prate lekari, a kako bi na vreme prepoznali komplikacije i pomogli u ublažavanju tegoba. Ovo je nov fenomen o kome se još uvek saznaje i uči.

Kao što su i tokom COVID-19 infekcije simtomi raznoliki tako su i različiti i u post-COVID sindromu. Ti simptomi uključuju:

  • osećaj izraženog umora i bolova u mišićima
  • malaksalost
  • glavobolja
  • otežano disanje
  • bolovi u zglobovima
  • bolovi u grudima
  • moždana magla, što uključuje teškoće u koncentrisanju i pamćenju
  • dugotrajniji gubitak osećaja ukusa i mirisa
  • problemi sa spavanjem
  • varirajući krvni pritisak
  • nestabilnost i vrtoglavica
  • trnjenje i drge senzacije kože
  • mučnina, proliv, oslabljen apetit, bolovi u trbuhu
  • produženo trajanje povišene telesne temperature

Takođe se još uvek ne zna da li ostaju dugotrajne posledice i da li postoje rizične grupe pacijenata. Za sada je uočeno da postoji veća verovatnoća da će se post-COVID sindrom javiti kod pacijenta starijih od 50 godina, kod onih koji su imali težu kliničku sliku i kod onih koji imaju druga oboljenja, posebno bolesti srca i pluća, povišen krvni pritisak, šećernu bolest i koji su gojazni. Ne treba zaboraviti da se nakon ove infekcije, kao i nakon bilo koje druge infekcije, može desiti da se ispolji do tada neprepoznato oboljenje.

Postkovid pregled kod kardiologa uz eho srca

  • svako ko je lečen od COVID 19 upale pluća i drugih komplikacija ove infekcije treba da obavi postkovid pregled kardiologa uz eho srca

Značajan broj pacijenta koji su preležali COVID-19 infekciju ima oštećenje srca. Najčešća posledica ove virusne infekcije je nastajanje upale srčanog mišića tj.miokarditis ili upale srčane maramice (voda oko srca). Upala srčanog mišića može dovesti do povećanja veličine srca i smanjenja njegove snage. To je vrlo ozbiljno i opasno oboljenje koje dovodi do izraženih simptoma u vidu izražene malaksalosti, zamaranja pri čak i malom naporu, gušenja, pojave lupanja srca i aritmija koje nekada mogu ugroziti i život. COVID-19 može izazvati i tromboembolijska oboljenja tj. začepljenja krvnih sudova krvnim ugrušcima.

Zapaženo je da se, čak i kod pacijenata kod kojih se ehokardiografskim pregledom ne ustanove promene na samom srcu, mogu javiti aritmije koje zahtevaju ozbiljno lečenje i praćenje. Pored toga praćenjem pacijenata uočeno je da nakon COVID-19 infekcije dolazi do izraženog variranja krvog pritiska, kako kod osoba koje nisu ranije lečene od hipertenzije, tako i kod onih koji su ranije imali dobro kontrolisan krvni pritisak primenom lekova. Zbog svega navedenog kod pacijenta koji su imali i lakši oblik COVID 19 infekcije savetuje se kardiološki pregled i eho srca, a obavezno ukoliko imaju neki od navedenih simptoma.

Svi pacijenti koji su imali srednje tešku ili tešku kliničku sliku sa upalom pluća zahtevaju obavezan pregled kardiologa i eho srca. Svim sportistima se nezavisno od težine preležane COVID-19 infekcije savetuje obavezan detaljan kardiološki pregled i eho srca pre povratka redovnim fizičkim aktivnostima i treninzima.

Postkovid pregled kod gastroenterologa uz eho abdomena

  • Ukoliko ste tokom COVID 19 infekcije imali proliv i bolove u trbuhu, kao i povišene enzime jetre potrebno je da obavite postkovid pregled kod gastroenterologa uz eho abdomena

Oko 20% pacijenata sa COVID-19 infekcijom imaju ispoljene simptome od strane sistema za varenje, najčešće proliv (dijareja) i bolove u trbuhu. Pored toga, kod oko 15% pacijenata se u laboratorijskim analizama registruje porast enzima jetre usled same infekcije ili zbog primene lekova.

COVID 19 dovodi do poremećaja ravnoteže u mikroekološkom sistemu creva i značajno deluje na mikrobiom u crevima. Smanjuje se broj dobrih bakterija u crevima, pre svega lactobacillusa i bifidobactera. Sličan učinak ima i primena bilo kog antibiotika jer, na žalost, nijedan ne zaobilazi creva. Mnogi pacijenti se nakon lečenja COVID 19 susreću sa problemima od strane sistema za varenje, od mučnine do postantibiotskog proliva i infekcije sa bakterijom Clostridia difficile. U svetskim smernicama i protokolima lečenja nedvosmisleno je da treba koristiti probiotike. Međutim, nisu svi probiotici isti. Oni se razlikuju u kulturama koje sadrže, kao i količini sojeva. Ponekad je potrebno probitike kombinovati. Zato smo mi tu da, kroz individualni pristup, pronađemo najbolji probiotik i kombinaciju za Vas kako bismo obnovili i sačuvali ravnotežu Vaše crevne mikrobiote.

Po aktuelnim saznanjima, u osnovi produženog COVID-a je to što se u tankom crevu zadržavaju čestice virusa i odatle kreće autoimunski odgovor organizma – nastaje situacija da naše ćelije počinju da napadaju sopstvena tkiva. Zbog toga se savetuje da pacijenti koji su preležali kovid koriste probiotik i to dosta dugo.

U našoj ordinaciji smo u okviru post-COVID pregleda interniste dijagnostikovali tumor bubrega, a kod druge smo otkrili hipertireozu – poremećaj rada štitaste žlezde.

Uspešno smo lečili pseudomembranoznii kolitis- infekciju creva bakterijom Clostridia difficile koja nastaje kao komplikacija upotrebe antibiotika.