ABDOMINALNA PUNKCIJA (paracenteza)

Pod pojmom abdominalna punkcija se podrazumeva izvlačenje slobodne tečnosti (ascitesa) iz trbušne duplje pomoću posebne igle. U pitanju je dijagnostičko terapijska procedura. Kada govorimo o dijagnostičkoj proceduri onda se dobijeni uzorak šalje na dalje analize koje nam pomažu da postavimo dijagnozu bolesti koja je dovela do nakupljanja tečnosti u trbuhu.

Abdominalna punkcija se najćešće radi sa drugim ciljem, u terapijske svrhe. Naime, tečnost se nakuplja i pritiska unutrašnje organe što izaziva bol, otežano disanje i kretanje pa je terapijski cilj da se prekomerna tečnost odstrani i pacijent rastereti. Ova intervencija je najčešće potrebna pacijetima koji boluju od malignih bolesti, dekompenzovane ciroze jetre i teške srčane dekompenzacije. Odluku da li je intervencija indikovana donosi lekar.

Šta je potrebno za intervenciju?

Od laboratorijskih analiza je potrebno uraditi krvnu sliku i osnove testove hemostaze INR i PT na osnovu kojih procenjujemo rizik zanastanak potencijalnog krvarenja. Potrebno je poneti i dosadašnju medicinsku dokumentaciju.

Kako se sama intervencija izvodi?

Pacijent se smesti da udobno legne na levi bok i stavi mu se potpora iza leđa. Objasni mu se da se što udobnije namesti jer će neko vreme biti u tom položaju bez mogućnosti većeg pomeranja. Potom lekar određuje mesto uboda na trbušnom zidu i to mesto i neposrednu okolinu dezinfikuje antisepticima (benzinom, alkoholom i jodom).  Pripremi se igla sa kanilom i uvodi se odsečnim pokretom kroz trbušni zid. Uzima se uzorak tečnosti za eventualnu dijagnostiku (biohemijske analize i citologiju) i potom se montira sistem za infuzija preko čijeg se slobodnog kraja tečnost odvodi u za to namenjenu posudu. To je obično kofa sa označenim mernim jedinicama za litar jer je važno da pratimo koju količinu tečnosti ispuštamo.

Po završetku punkcije vadi se igla, na mesto uboda se stavlja sterilna gaza natopljena antiseptikom. Često je potrebno da se oko pojasa još obmota kompresa ili čaršav kako bi se dodatno pritislo mesto punkcije, odnosno uboda igle.

Trajanje procedure zavisi od količine tečnosti koja se evakuiše, kao i od postignutog mlaza tečnosti.

Ukoliko je potrebno ova procedura se može raditi pod kontrolom ultrazvuka u slučaju da se radi o manjoj količini ascitesa  ili ako je trbušna duplja ispregrađivana.