Ultrazvuk abdomena – ultrazvuk trbuha

Ultrazvuk abdomena je bezbedna dijagnostička metoda koja predstavlja jednu od osnovnih metoda pregleda u internoj medicini i gastroenterologiji. U rukama iskusnog lekara ultrazvuk je zaista moćno dijagnostičko sredstvo.

Ovom metodom se pregledaju unutrašnji organi i to: jetra, žučni putevi i žučna kesica, gušterača (pankreas), trbušna aorta i drugi veći krvni sudovi, bubrezi, nadbubrežne žlezde, slezina. Pregledom se može ustanoviti prisustvo slobodne tečnosti, tumora i uvećanih limfnih čvorova u trbušnoj duplji. U nekim slučajevima moguće je videti i neke promene crevnih vijuga, kao i želuca, ali ultrazvučni pregled nije metoda izbora za pregled šupljih organa.

Mnoge bolesti, koje ne daju simptome, mogu se otkriti UZ pregledom u okviru preventivnih, odnosno sistematskih pregleda. Ultrazvučni pregled trbuha je neizostavni deo gastroenterološkog pregleda i sistematskog pregleda.

Ultrazvuk abdomena – Oaza Medica

Ultrazvuk trbuha treba obavezno da se uradi kad postoji:

  • bol u trbuhu
  • otok i nadutosti trbuha
  • nelagodnost u trbuhu, osećaj mučnine, nagon za povraćanje i povraćanje
  • neobjašnjiv i neželjen gubitak u telesnoj težini (mršavljenje)
  • već od ranije poznata oboljenja jetre, žučnih puteva i žučne kesice
  • bolesti bubrega, pankreasa, slezine
  • bolesti metabolizma (šećerna bolest…) i druge sistemske bolesti
  • sumnja na prisustvo slobodne tečnosti ili tumora u trbušnoj duplji
  • nejasno febrilno stanje (povišena telesna temperatura nepoznatog uzroka)
  • kada su nalazi biohemijskih analiza patološki i traga se za uzrokom tih rezultata (anemija, povišene vrednosti bilirubina, povišene vrednosti enzima jatre i drugo)
  • u okviru i najosnovnijeg sistematskog pregleda
  • na osnovu uputa lekara opšte prakse i lekara drugih specijalnosti

Priprema za ultrazvuk trbuha:

Priprema je potrebna da bi se  obavio dobar i adekvatan pregled. Cilj pripreme je da u crevima bude što manje gasova jer gasovi smetaju prilikom pregleda (zato se ultrazvukom ne mogu pregledati zdrava pluća i šuplji organi koji u sebi imaju vazduha). Oko dva dana pred pregled traba jesti lako svarljivu hranu, a izbegavati hranu koja nadima, ne uzimati gazirana pića i  obavezno treba smanjiti/prekinuti pušenje jer se i tako unosi značajna količina vazduha u sistem za varenje.

Ukoliko patite od nadutosti i gasova možete nekoliko dana pred pregled da uzimate sredstva protiv nadutosti . Predlažemo tablete za žvakanje Simetoral 2x dnevno ukupno 5 dana pred pregled, a dan pred pregled uzmite Panlax tabletu da bi lakše ispraznili creva. Na taj način se smanjuje količina neželjenih gasova koji ometaju pregled.

Pred sam pregled ne treba da se jede najmanje 5-6 sati jer se nakon obroka prazni žučna kesa, a za ovaj pregled je potrebno da ona bude raširena, te da pojedena i nesvarena hrana ne bi smetala za adekvatan pregled.  Najbolje je da se pregled obavlja u jutarnjim časovima, a da se prethodnu veče lagano večera najkasnije oko 18 časova.

Obucite se jednostavno jer je za pregled potrebno da se oslobodi trbuh, odnosno obucite npr. majicu koja se lako podiže do grudi i pantolone/suknju koja se lako raskopčava. Na taj način ćete brzo i jednostavno osloboditi trbuh za pregled.

Obavezno ponesite svu prethodnu medicinsku dokumentaciju, ako je imate.

Šta Vas čeka na ultrazvučnom pregledu abdomena i kako on izgleda:

Pregled je bezbolan, bezbedan, jednostavan i brz. Potrebno je da pacijent oslobodi trbuh od garderobe (zadigne/skine se majica i raskopčaju pantalone/suknja) i legne na leđa na krevet sa ispruženim nogama, ruke se drže ispod glave, ispružene pored tela ili prekrštene na grudima. Lekar nanosi gel na kožu trbuha pacijenta. Gel je bezbojan, na vodenoj osnovi, neškodljiv i suši se bez ostavljanja fleka.

Potom se započinje pregled tako što lekar sondom ultrazvučnog aparata prelazi lagano preko kože trbuha. Da bi se dobila što bolja slika određenih organa od Vas će se možda tražiti da se okrenete na levi ili desni bok, da udahnete i zadržite vazduh, ponekad i da ustanete što zavisi od svakog pacijenta pojedinačno. Po završetku ovog dela pregleda dobijate papirni ubrus da se obrišete.

Potom lekar piše svoj izveštaj, rezultate i objašnjenje nalaza dobijate odmah na licu mesta.  Čitav UZ abdomena traje u proseku 15-20 minuta.